
V mojom blogu sa budem venovať všetkým nezodpovedaným otázkam. Zaslúžime si poznať pravdu

V archíve blogu sa nachádzajú články:
Konzum, Oko pyramídy, Nebeské strely, Privatizácia Vysokých Tatier, Astrológia a horoskopy, Živý alebo umelý stromček, Eurofondy - ako to s nimi v skutočnosti je, Znamená rok 2012 koniec sveta, Slovenskóóó - Hokejový šampionát OH 2010, Ako sa oblbuje národ 1,2?
streda 27. októbra 2010
Ako sa oblbuje národ 2

piatok 22. októbra 2010
Nebeské strely

Objekt veľkosti hartleyho kométy je jeden "z menších", ktoré lietajú vesmírom. V slnečnej sústave je odhadovaných 100 miliárd jadier komét a nachádzajú sa v dvoch obrovských zásobníkoch a to Oortov oblak a Kuiperov pás, z ktorých sa kométy uvoľnujú. Zhruba 35 000 objetov presahuje priemer 100 km. Moderné pozorovania zaznamenali existenciu približne 450 komét pretínajúcich obežnú dráhu Zeme. Vo väčšine prípadov ide o dlhoperiodický typ, takže sa doteraz nevrátili. Môžu sa však vrátiť bez akéhokoľvek varovania. Zo známych komét, ktoré nás navštevujú pravidelnejšie je 30 pretínajúcich obežnú dráhu Zeme. Jednou z nich je Halleyho kométa, alebo Swift-Tuttlova kométa. Tá keby sa pri svojom návrate dostala do perihélia koncom júla znamenalo by to kolíziu so Zemou. Zem sa naposledy tesne vyhla kolízii s kométou Biela v roku 1832. Dokedy však budeme mať takéto šťastie? Ďalšie nebezpečné objekty sú asteroidy. Celých 95% všetkých známych asteroidov leží v "hlavnom páse" medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera. Najväčší z nich je Ceres s priemerom 940 km (najväčší identifikovaný asteroid). Väčšiu hrozbu predstavuje ale asteroid menom Damokles (priemer 30 km). Jeho meno nám má pripomínať, že nad nami visí ako Damoklov meč. Križuje obežnú dráhu Marsu a nie je vylúčené, že pretne aj obežnú dráhu Zeme. NASA pripúšťa, že jedinou ochrannou technológiou pred kozmickými objektami je nukleárna. A to by sme museli o hrozbe vedieť s niekoľkoročným predstihom, čo dokážeme málokedy. A to nie je vylúčené, že ani to by nezabralo a objekt by sa len rozpadol na menšie fragmenty, ktoré by aj tak Zem zasiahli.


Ani Zem sa počas svojej histórie nevyhla zrážkam s vesmírnymi objektami. To by bola priveľká náhoda. Naopak je bombardovaná neustále našťastie len drobnými úlomkami, ktoré väčšinou v atmosfére zhoria. Žiaľ, Zem zažila aj silnejšie bombardovania. Nebeské dopady väčších objektov spočívajú na základnom pulze 30 miliónov rokov. Ak budeme tento cyklus pozorovať dostatočne dlhý čas, zistíme, že periódy vymierania sa takmer zhodujú s týmto časovým intervalom. Najznámejší dopad sa udial pred 65 miliónmi rokov a znamenal zánik dinosaurov. No nebyť jeho dopadu možno by sme tu neboli dnes ani my. Nie je vylúčené, že vesmírne objekty hrali dôležitú úlohu aj pri formovaní života na Zemi, alebo pri globálnych klimatických zmenách. Niektorí vedci sa domnievajú, že aj pod náhle ukončenie glaciálu pred 12000 rokmi sa podpísal niektorý z vesmírnych objektov. Mohol by dopad kométy, alebo asteroidu spôsobiť aj zánik celých civilizícií o ktorých dnes kolujú už iba legendy? Tejto hypotéze sa ale budem venovať až v ďalšom článku.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)