V mojom blogu sa budem venovať všetkým nezodpovedaným otázkam. Zaslúžime si poznať pravdu
V archíve blogu sa nachádzajú články:
Konzum, Oko pyramídy, Nebeské strely, Privatizácia Vysokých Tatier, Astrológia a horoskopy, Živý alebo umelý stromček, Eurofondy - ako to s nimi v skutočnosti je, Znamená rok 2012 koniec sveta, Slovenskóóó - Hokejový šampionát OH 2010, Ako sa oblbuje národ 1,2?
utorok 16. marca 2010
Privatizácia Vysokých Tatier
Vyzerá to tak, že finančné skupiny zas dosiahnu svoje. Pomocou svojich predlžených chápadiel vo vysokej politike sa snažia o novú zonáciu Vysokých Tatier. Títo mamonári so zlatou clonou pred očami sú úplne ľahostajní k potrebám ekosystému a ich hlavným cieľom je zarobiť aj na tom poslednom kúsku nedotknutej prírody. Je smutné, že viac si cenia jedinečnosť Tatier zahraničné organizácie, ako Unesco, ktoré udelili Tatrám status biosférickej rezervácie. Zaslúžene, keď si uvedomíme aké bohatstvo sa na ich území nachádza. Odhliadnuc od myslenia biznismenov, ktorý vidia bohatstvo v odlesňovaní, v turizme a v budovaní , hlavné bohatstvo Tatier spočíva v 1300 druhoch fauny a flóry , medzi ktorými je aj veľa endemitov a reliktných druhov. Z floristického hľadiska predstavujú Tatry skutočný klenot v celom Karpatskom oblúku. Nová zonácia Tatier počíta so stratou viac ako 2000 ha lesov v najprísnejšej chránenej oblasti . Je až zarážajúce, že po ničivej víchrici ideme rúbať aj posledné lesné bariéry pre infraštruktúru cestovného ruchu. Narušenie týchto biotopov bude znamenať zničenie priestoru pre viaceré druhy vtákov a ďalších živočíchov, čo by znamenalo ich vyhynutie.
Dnešná situácia v Tatrách je už aj tak alarmujúca. Mnohé miesta sú poškodzované turistami, ubytovacie zariadenia zívajú prázdnotu, keďže sú buď predražené, alebo poskytujú služby ako na internátoch. Namiesto rivality by sa mohlo pristúpiť ku kooperácii. Služby sú tak predražené a tak chabé, že turista musí byť veľký milovník prírody, aby sa vrátil. Plánované zjazdovky čaká podobný osud ako ďalšie zjazdovky vo Vysokých Tatrách, ktoré sú závislé na dostatku prírodnom snehu, aby bolo stredisko vôbec prevádzkyschopné. Ísť cestou alpských stredísk je čistá demagógia, pretože sa nedá porovnávať neporovnateľné (veľkosť, rozloha, svahovitosť, prírodné podmienky). Škoda, že namiesto skvalitňovania služieb limitovaného ochranou prírody sa pristupuje k zdieraniu turistov a k poškodzovaniu tatranského ekosystému. Jeden z možných scenárov predpokladá, že Tatry budú výsadou iba pre privilegovaných a ich prisluhovačov ako na nedávnom, vo veľkom a trápnom štýle prezentovanom, turnaji póla.
Návrh zonácie TANAPu bol spracovaný bez odbornej a verejnej diskusie a má sa dostať na rokovanie vlády do konca marca. Aktivizuje sa nielen skupina JT, ktorá má najväčšie investičné záujmy v tejto oblasti, ale aj skupina ochranárov a ľudí, ktorým osud Vysokých Tatier nie je ľahostajný.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára